• Deren Chemical - Water Management
  Deren Chemicals - Water Management
 • Deren Kimya'nın İhracat yaptığı ve Lojistik hizmet sağladığı ülkeler
  Deren Kimya'nın ihracat yaptığı ve lojistik hizmet sağladığı ülkeler
 • Hizmet verdiğimiz sektörler
  Deren Kimya'nın hizmet verdiği sektörler
 • TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ 6. KİMYA AR-GE PROJE PAZARI BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
  Deren Kimya AŞ TİM Ar-Ge Proje Pazarı yarışmasında Birincilik Ödülü aldı.
 • Deren Kimya Soğutma Suyu Şartlandırma Programı
  Deren Kimya Soğutma Suyu Şartlandırma Programı

No front page content has been created yet.

DEREN KİMYA SU ŞARTLANDIRMA PROGRAMI

Deren Kimya Su Şartlandırma Programı

   Suyun enerjiyi taşıma özelliğinden faydalanılan ısı transfer sistemlerinde, merkezi bir noktada, çok yüksek maliyetlerle suya yüklenen ısının, bir başka noktaya mümkün olan en yüksek verimle transferi hedeflenmektedir. Bu maksatla ısı transferini zorlaştıracak ya da engelleyecek etmenler ve yahut ısı taşıyıcı sistemlerde yaşanabilecek arızalar minimum seviyeye indirilmeye çalışılır. Non-stop çalışmak üzere dizayn edilen ısı transfer sistemleri, işletmelerin kalbi durumundadır. Bu nedenle ısı transfer sistemlerinin, beklenmedik bir duruşa gösterebileceği tolerans yoktur. İşleyişi elektronik ve mekanik açıdan hatasız olarak planlanmalı ve yürütülmelidir.

   Su şartlandırma konusunun temelini, suyun sistemde en iyileştirilmiş şartlarda kullanılması oluşturmaktadır. Suyun içerisinde bulunması muhtemel Ca ve Mg tuzları, ısı transferinin gerçekleştiği yüzeylerde kristal formunda kireç tabakası oluşturmaktadır. Oluşan bu kireç tabakası ısı transferini güçleştirmekte ve enerji kaybına neden olur. Bunun yanında yine suyun içerisinde bulunan en başta oksijen olmak üzere çözünmüş gazlar, sistem metalleriyle reaksiyona girerek korozyon oluşturmakta ve sistem ekipmanlarında deformasyona yol açarak, arızalara ve tehlikelli kazalara neden olmaktadır. 

   Su yönetiminde uzmanlaşmış olan Deren Kimya; servis mühendisleri vasıtasıyla işletmelerde uyguladığı Su Şartlandırma Programı ile, sistemin su açısından işleyişinin sorumluluğunu üstlenmektedir. En başta suyun optimum yatırımla işletmede en uygun hale getirilmiş haliyle kullanımını sağlamakta, sonrasında işletmede kullanılan suyun neden olabileceği kireçlenme ve korozyon riskini tamamen ortadan kaldıracak şekilde koruyucu kimyasal kullanımı ile sistemin en uygun kontrol parametrelerinde çalışmasını sağlamaktadır. 

REVERSE OSMOS MEMBRAN KORUMA UYGULAMALARI

Deren Kimya Membran Koruma Uygulamaları Membran filtrelerinin gerçekleştirdiği süzme işlemine bağlı olarak, zaman içerisinde kirlenme ve tıkanma durumu söz konusudur. Membranların yüksek verimle ve uzun ömürlü olarak çalışabilmeleri için koruyucu kimyasal olarak antiscalant uygulamaları yapılmaktadır.
   Membran koruma uygulamalarında uzman olan Deren Kimya; kendi geliştirdiği Membran Master Programıyla, membran ve su özelliklerine göre belirlenen antiskalant uygulamalarıyla Reverse Osmos sistemlerinin en yüksek verimle işletilmesini sağlamaktadır. 
   Deren Kimya’nın NSF sertifikalı olarak ürettiği antiskalant serisi, Türkiye’nin en büyük Reverse Osmos tesislerinde uzun yıllardır güvenle kullanılmakta olup, membran üreticileri tarafından ilk sırada tavsiye edilmektedir.